30 marca

Podbipięta czyli co się kryje w nazwiskach

Witajcie! 


Dziś przychodzę do Was z propozycją dla dzieci, ale okazała się ona także niesamowicie ciekawa dla dorosłych czytelników. Zapraszam! Czy zastanawialiście się kiedyś skąd pochodzi Wasze nazwisko? Jaka jest jego etymologia? Moje nazwisko nosiła włoska szlachta kupiecka. Przy wszelkich urzędowych i innych sprawach mam z nim nielada problem, a że po ślubie postanowiłam zostać przy swoim niepowtarzalnym nazwisku to dalej się z nim zmagam :-) nie zamieniłabym go jednak na żadne inne. Jest po prostu piękne. Podbipięta, czyli co się kryje w nazwiskach to niezwykła propozycja literacka Michała Rusinka, ozdobiona cudnymi ilustracjami Joanny Rusinek. 

Ta książka zaciekawi nie tylko dzieci, ale także ich rodziców. 

W książce znajdziemy około 300 przykładów polskich nazwisk, wraz z ich etymologią i jej wyjaśnieniem. Dzięki tej publikacji dowiemy się, że niektóre z nazwisk powstały od imion, niektóre od zawodów, nazwy zwierząt czy miejscowości. 

Znajdziemy tutaj także nazwiska znanych osobistości. Dowiemy się skąd pochodzą i co oznaczają. 

Ta książka to wspaniała skarbnica wiedzy dotycząca nazwisk. Swojego oczywiście w niej nie znalazłam, gdyż publikacja skupia się na polskich nazwiskach, jednak autor przewidział takie sytuacje i umieścił w książce porady jak samodzielnie możemy dowiedzieć się czegoś ciekawego na temat pochodzenia naszego nazwiska. 


Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękujemy Wydawnictwu Znak 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twoją obecność.
Komentując, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych.
Nie spamuj. Nie reklamuj. Odwiedzam każdego blogera, który pozostawi po sobie sensowny ślad.
Jeśli spodobał Ci się ten post udostępnij go na Facebooku.

Copyright © 2016 Vademecum Mamy , Blogger